Skip to content

Mis on UI ja kuidas see erineb UX’ist?

Mis on UI ja kuidas see erineb UX’ist?

UI on termin, mida kasutatakse pea lahutamatult tähepaariga UX. Seega on keeruline rääkida UI’st ilma UX’i puudutamata. Kuigi neid sageli käsitletakse koos ei ole need kindlasti sünonüümid.

Mille poolest erinevad UX ja UI?

UI pea lahutumatu paariline on UX (ingl user experience) ehk kasutajakogemus. UX’i loomise eesmärk on paika panna, mis elemendid (näiteks veebilehel või rakenduses) on, kus need paiknevad ja miks. Ehk kuidas teha külastaja kogemus veebilehel mõnusaks, navigeerimine lihtsaks ja eesmärgistatuks. Samuti ka kuidas vähendada klikkide arvu jpm.

UI (ingl user interface) ehk kasutajaliides lihtsalt öeldes tähendab seda, millised UX’i poolt paika pandud elemendid välja näevad. Seega UI disaineri tööks on anda välimus kõigele sellele, millega kasutaja suhtlema hakkab, sealjuures nuppude, tekstide suurused, värvid ja muu, näiteks milliseks muutub nupp siis, kui sellel hiirega hõljuda või klikkida.

 

Miks on UI oluline?

Hea UI tagab selle, et kasutajal oleks navigeerida selge, oluline info oleks esiletõstetud, elementidel oleks tajutav hierarhia ja visuaalselt oleks lõpptulemus kasutaja jaoks mõistlikul määral harjumuspärane. Lisaks toetab UI brändi, annab edasi selle visuaalset identiteeti ja loob usaldusväärsust.

Näiteks allpool toodud illustratsioonil on paremal pool oleval näitel selgelt arusaadav, et kolmel lingil on erinev funktsioon ning olulisus. On selge hierarhia. Nii oleme kasutajatena harjunud sisselogimise ekraane nägema ning teame juba intuitiivselt, millist nuppu otsime.

 

Jaga postitust