Maailma esimene veebileht

maailma-esimene-veebileht

World Wide Web’i (WWW) loodi 1989. aastal Tim Bernes-Lee poolt. Tegemist on leiutisega, millel oli ja on jätkuvalt tugev mõju väga erinevatele valdkondadele – turundus, kaupade müük, kommunikatsioon jpm. Mis aga esmalt tehti selle leiutisega oli muidugi esimene veebileht.

Kuidas loodi maailma esimene veebileht?

1991. aastal lõi WWW leiutaja Bernes-Lee ka esimese veebilehe, mis on tänini üleval ja külastatav. Selleks ajaks oli Bernes-Lee suutnud arendada välja vajalikud elemendid veebilehe avaldamiseks ja tegemiseks, nagu HTML , HTTP, URL-id ja ka esialgse brauseri. Esimese veebilehe lõi ta kasutades HTML-i Steve Jobs’i tehtud arvuti NeXT peal, mille peal see oli ka majutatud.

Algselt ei olnud esimene veebileht avalikkusele kättesaadav, see juhtus 1993. aastal, kui loodi tarkvara nimega Mosaic. Mosaic oli maailma esimene avalikult kasutatav veebibrauser, tänu millele loodi järgneval aastal mõned väga tuntud veebilehed nagu Yahoo, Amazon, eBay ja Google.

 

Esimese veebilehe sisu ja disain

Maailma esimese veebilehe eesmärk oli informeerida inimesi WWW projektist, veebist ja selle kasutamisest. Kuna esimese veebilehe ehitamise ajal olid disainiks algelised võimalused ja see ehitati vaid HTML-i põhjal, kuna CSS standardiseeriti aastaid hiljem alles 1996. aastal on ka välimus sellele vastav. Muuta sai teksti fonte nende värve ja suurusi. Esialgu uuendati veebilehte väga palju ning esimene versioon ei ole säilinud. Küll aga on siiani üleval 1992. aasta versioon sellest lehest.

Külasta maailma esimest veebilehte siin: http://info.cern.ch/

 

Millised nägid välja tuntud veebilehed kui need loodi?

Internetis on üks huvitav veebiarhiiv Wayback Machine, tänu millele saab minna ajas tagasi ja vaadata teiste veebilehtede erinevaid versioone läbi aja. Kuigi osa kasutatud pildimaterjali on ajas kaduma läinud, saab sellegipoolest üsna hea ettekujutuse, millised nägid need veebilehed kunagi välja.

 

eBay 1999. aastal

eBay’l on ka varasemaid salvestatud versioone 1997. aastast

Delfi.ee 2000. aastal 

Kodumaise uudisteportaali Delfi.ee varaseim salvestatud versioon pärineb 08. veebruarist 2000. aastast.

 

 

Amazon’i veebileht 1995. aastal

Kuigi Amazoni esimest versiooni Wayback Machine’s ei ole, on see sellegipoolest väärt välja toomist. Pildil näete ka Amazoni esimest kontorit, kus ilmselt loodi esimene Amazoni veebilehe versioon. Ka kõige suuremad ettevõtmised algavad väikestest headest mõtetest. Kui Sul on idee ja vajad selleks veebilehte, võta meiega ühendust!

 

Kasutatud allikad: Huffpost, History.com

 

Soovid uusi artikleid e-mailile? Liitu uudiskirjaga!
Loe veel . . .

Milliseid SEO tulemusi oodata uuelt veebilehelt?

Käesolevas artiklis keskendume täitsa uute veebilehtede SEO tulemustele. Siinkohal räägime…

Loe edasi

Kui turvaline on WordPress veebileht?

Väga tihti küsitakse, kui turvaline on ikkagi minu uus WordPress…

Loe edasi

Ohtlikud paroolid | Milline on turvaline parool?

Iga kasutajakonto teeb väga palju turvalisemaks tugev parool. Kui kasutad…

Loe edasi