Jaga artiklit
Liitu uudiskirjaga

!
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Kodulehe tegemine WordPressiga | Õpetus

Kodulehe tegemine on protsess, mis on läbitud või käsil pea enamikest ettevõtetest ja ka järjest populaarsemaks on see saamas sisuloojate seas, kes tahavad luua näiteks blogi. Selle protsessi puhul soovitakse tihti proovida kätt just ise oma kodulehe loomisel. Eelkõige alustavate ettevõtete puhul võib kodulehe tegemine ise olla kulude kokkuhoiu mõttes väga oluline. Käesolev blogipostitus õpetab teid, kuidas luua algusest peale oma koduleht kasutades WordPress Gutenberg veebilehe ehitamise võimalust! Kasutame “Twenty Twenty” teemat.

Kodulehe tegemine tasuta

Kodulehe tegemine ise on võimalik teha täiesti tasuta, kasutades tasuta platvorme ja vajadusel ka pluginaid. Küll aga lisandub peaaegu alati domeeni maksumus ja veebimajutuse tasu, mis jäävad üldjuhul lihtsa kodulehe puhul üsna mõistliku hinna juurde. Üldjuhul jääb domeeni maksumus umbes 10 euro ringi, mida tuleb maksta iga aasta ja veebimajutuse hind lihtsa kodulehe puhul alla 10 euro igakuise maksumusena.

 

Milline on kodulehe tegemise töö järjekord?

 • Eesmärkide seadmine
 • Platvormi valik
 • Domeeni ostmine
 • Veebimajutuse valimine
 • Kodulehe tegemine

 

Eesmärkide seadmine

Kõige olulisem osa kodulehe ise tegemisel on eesmärkide seadmine. Eesmärgid tuleks püstitada nii kodulehele endale kui ka selle haldamisega seotud küsimustele. Näiteks soovite, et koduleht hakkab kuvama ainult ettevõttega seotud infot ja et seda oleks väga lihtne ehitada. See aitab valida paremini teie eesmärkidega sobiva platvormi kodulehe ehitamiseks.

 

Mõned olulised mõttekohad:

 • Millised on teie varasemad teadmised või kogemused?
 • Kas koduleht jääb muutumatuks või soovite sellele tulevikus lisada funktsioone?
 • Kas on võimalus, et soovite tulevikus professionaalsel veebiarendajal kodulehte edasi arendada?

 

Esmajoones tuleks võtta arvesse enda aega ja olemasolevaid teadmisi. Kui aega napib ja te ei ole programmidega suur sõber, tasuks valida ehitamiseks platvorm, mida on väga lihtne kasutada ja hallata. Teisalt, kui soovite vabasid käsi ja leiate, et tulevikus võiks kodulehele lisada mõningaid funktsioone, tasuks võtta aega ja ehitada koduleht vähem piiratud platvormil.

 

Platvormi valimine

Kodulehe ehitamiseks on võimalik kasutada erinevaid platvorme (CMS ehk Content Management System), mille vahel tuleb teha oma valik. Platvormi valimisel tuleb arvesse võtta oma püstitatud eesmärke. Kui platvorm on valitud saab edasi liikuda domeeni ostmise ja registreerimise juurde.

 

Voog

Voog on Eesti CMS platvorm, mis võimaldab lihtsalt luua kodulehe. Voog pakub juba etteloodud lehepõhju / teemasid nii kodulehe, blogi kui e-poe ehitamise jaoks. Teie peate vaid valima sobiva teema ja hakkama sisestama materjali. Voog võimaldab luua ka mitmekeelset lehte. Voog põhjal saab kõige lihtsamalt kodulehte ehitama hakata registreerides domeeni ja võttes majutuse Veebimajutus.ee käest.

+ Lihtne üles seada ja haldada

– Piiratud ja tasuline
– Keeruline edasi arendada

 

WordPress

WordPress on maailma kõige populaarsem CMS tarkvara. See on tasuta tarkvara, millega on võimalik ehitada ka ülikeeruliseid ja funktsiooniderohkeid kodulehti. WordPress’i uuendusega Gutenberg on võimalik lihtsalt ehitada üles lehti täpselt nii nagu soovite. Kuna WordPress on populaarne on internetis väga palju foorumeid ja postitusi tehtud, mis aitavad õppida seda kasutama ja vastavad tekkinud küsimustele. WordPress’il on nii tasuta kui tasulisi teemasid, mille põhjal kodulehte ehitada. WordPress on eriti hea valik ka siis, kui soovite kodulehte tulevikus edasi arendada.

+ Tasuta ja väga paindlik
+ Palju pluginaid ja võimalusi
+ Väga lihtne edasi arendada ja lisada funktsioone

–  Keerukate funktsioonide loomiseks on vajalikud laiemad veebiarenduse alased teadmised

 

Wix

Wix on kodulehe ehitamise poolest üsna sarnane Voog’iga. Tähendades, et teil on võimalik valida erinevate teemade vahel ja luua koduleht väga kergelt. Või lasta ehitada endale sobiv koduleht. Lisaks pakub Wix ka tasuta veebimajutust. Kui soovite aga keerukamaks minna tulevikus, tuleb koduleht luua otsast peale, kuna teemasid kohandada on keeruline. Wix põhjal saab kodulehte ehitama hakata külastades nende kodulehte ja luues konto.

+ Lihtne haldada
+ Tasuta veebimajutus

– Keeruline edasi arendada

 

Joomla

Joomla on CMS platvorm, mis sarnaneb enim WordPress’ile eeltoodud platvormidest. Nagu ka WordPress’il on sellel valmis teemasid ja see on väga võimekas platvorm kodulehtede ehitamiseks. Samas on sellega kodulehe tegemisel vaja rohkem teadmisi kui WordPress’i puhul. Kui soovite hiljem lasta kodulehte professionaalidel edasi arendada, on mõistlik kaaluda ka asjaolu, et WordPress arendusele keskendub rohkem veebiarendajaid.

+ Väga paindlik
+ Palju võimalusi
+ Vähe piiratud

– Keerukas kodulehte üles seada
– Vajab rohkem veebiarenduse alaseid teadmisi

 

 

Domeeni ostmine

Domeeni valik ja ostmine käib üldjuhul samaaegselt koos majutuse valimisega. On võimalik osta domeen ja sellele majutus ka eraldi, kuid lihtsam on võtta kõik ühest kohast. Domeeni valimisel tuleks lähtuda eelkõige ettevõtte brändinimest ja seejärel vaadata, millised domeenid on vabad registreerimiseks. Eestis on seda väga mugav teha teha Veebimajutus.ee kodulehel (https://www.veebimajutus.ee/domeenid/). Sarnane domeeni otsingumootor on ka enamustel teistel veebimajutuse pakkujatel.

 

Hea domeen on:

 • eelistatavalt lühike, et see oleks ka
 • -> meeldejääv ja lihtne
 • seonduv teie brändi või tegevusvaldkonnaga
 • sobiva domeenilaiendiga

 

Veebimajutus.ee domeeni otsingumootorisse sisesta sobiv domeeninimi, meie kontrollisime minudomeen.ee olemasolu. Rippmenüüst on lihtne valida ka domeenilaiendit. Kui plaan on tegutseda vaid ühes kindlas riigis on hea valida kohalik domeen, Eestis siis .ee. Kui soovite tegutseda ka teistes riikides ja teete kodulehe näiteks inglise keelse, on hea valik näiteks .com või .eu jne.

 

Kodulehe tegemine, domeeni registreerimine ja valimine

Kui soovitud domeen ei ole hõivatud, nagu meie proovitud minudomeen.ee oli, on võimalik see registreerida.

 

Veebimajutuse valimine

Veebimajutuse valik on vaba ja Eestis ühed peamised pakkujad on Veebimajutus.ee, Zone ja Virtuaal. Veebimajutuse valikust oleneb see, kus te domeeni registreerite. Kui olete otsustanud näiteks Veebimajutus.ee kasuks, tuleks registreerida domeen seal, sest nii tellite kohe sellele ka veebimajutuse. On võimalik liigutada domeene ühest majutusest teise, kuid valutum variant on valida kohe endale sobivaim ja jääda selle kasutamise juurde.

 

Soovid Veebimajutus.ee-d kasutada esimesed 6 kuud TASUTA? Vajuta soodustuse saamiseks järgnevale lingile!

 

Kui leiate vaba domeeni, mida soovite registreerida, avaneb Veebimajutus.ee lehelt majutuse paketi valik. Avanenud valikutest soovitame valida keskmise “Veebimajutus” paketi, kui olete otsustanud WordPress kasuks. “Tee-ise-veeb” paketiga saate luua kodulehe Voog platvormil.

Kodulehe tegemine, veebimajutuse paketi valimine domeeni jaoks

Peale paketi valimist tuleb sisestada oma andmed ja sooritada ost.

 

Kodulehe tegemine

Kodulehe tegemine sõltub valitud platvormist. Järgmises peatükis tutvustame teile, kuidas installeerida WordPress ja luua lihtne koduleht WordPress CMS põhjal kasutades Veebimajutus.ee veebimajutust.

 

 

Kodulehe tegemine WordPress põhjal

Kodulehe tegemine WordPress CMS põhjal on kõige populaarsem meetod kodulehe ehitamiseks. Kuna WordPress on väga populaarne, on selle jaoks arendatud mitmeid pluginaid, mis võimaldavad kodulehte edasi arendada väga hõlpsalt. Ja kui edasi arendamiseks on vaja veebiarendaja abi, on juba teil olemas valmis leht WordPress põhjal, millelt saab vajadusel eksportida materjali väga lihtsalt. Näiteks Voog ja Wix põhjal ehitatud kodulehe puhul on seda teha keerulisem.

 

Lihtsalt öeldes, kodulehe ehitamine WordPress põhjal on hea ja kindel alustuskoht ning te jätate oma “käed vabaks” tulevikuks, kui soovite lisada funktsioone või liikuda valmisteemalt üle erilahendusele.

 

1. WordPress paigaldamine

WordPress paigaldamine kodulehe ehitamise jaoks on Veebimajutus.ee-s väga lihtne. Kui te ei ole valinud Veebimajutus.ee-d oma veebimajutuse pakkujaks, on see protsess enamike veebimajutajate puhul samasugune.

 

Kui olete just äsja ostnud domeeni ja registreerinud selle, võib minna natuke aega, enne kui tellimus on läbi läinud ja saate WordPressi paigaldada. WordPressi paigaldamiseks tuleb logida sisse Veebimajutus.ee kontosse, millel on nüüdseks täiesti uuenenud välimus. Avanenud lehel näete nimekirja oma domeenidest ja teenustest. Leidke üles domeen, millele soovite lisada WordPress’i ning vajutage nuppu “Halda”, mis ilmub domeeninimel hõljudes.

Avanenud lehel näete kolme peamist osa: “Domeen”, “E-post” ja “Kodulehed”. Vajutage nupule “Halda”, mis on “Kodulehed” peal.

Avanenud lehel vajutage suurt sinist nuppu “Lisa uus WordPress”. Ja alustame paigaldusega.

 

Veebimajutuse uuenenud välimus WordPress paigaldamine

Esmalt küsib paigaldustööriist WordPressi kodulehe kasutaja infot ehk seda, millega hakkate edaspidi oma kodulehele sisse logima. Kui väljad täidetud, vajutage “Edasi”.

Kodulehe pealkirja saab hiljem väga lihtsalt vahetada, ei tasu muretseda, kui ei oska midagi tabavat kohe kirjutada. Kui valite keeleks eesti keele, on WordPress automaatselt eestikeelne*. Kui avate Paigalduse lisaseaded on automaatselt valitud “Ilusad lingid” ning “Tee veeb otsingumootoris nähtavaks”. Kui hakkate alles kodulehte arendama, soovitame võtta ära linnuke “Tee veeb otsingumootoris nähtavaks” eest. Kui koduleht saab valmis, saate kodulehe seadetest selle uuesti nähtavaks teha. Kui kõik sobib, vajutage “Edasi”.

*Kuigi WordPress on ka eestikeelne, tasuks juhul kui saate aru inglise keelest kasutada inglisekeelset versiooni. Nii on hiljem lihtsam leida vastuseid internetist oma küsimustele, kuna olete inglisekeelsete terminitega tutvunud

 

Avaneb lisamoodulite paigaldamise sektsioon.

 

Veebimajutuse uus paigaldustööriist võimaldab koheselt valida populaarsete pluginate seast need, mida soovite automaatselt enda WordPress kodulehele. Kõiki neid pluginaid saab hiljem eemaldada ja juurde lisada ka kodulehelt. Kui te ei ole päris kindel, mida teil vaja läheb, soovitame paigaldada mitte ühtegi lisamoodulit. Seejärel paigaldage uus koduleht.

 

2. SSL sertifikaadi lisamine

SSL sertifikaat on väga oluline osa kodulehest. See näitab, et ühendus kodulehega on turvaline. Kui see puudub, võivad mõned programmid ja brauserid keelata veebilehele sisenemist. Selleks, et SSL sertifikaati paigaldada logige sisse Veebimajutus.ee iseteenindusse. Valige pealehelt domeen, millele soovite lisada SSL sertifikaati ja vajutage “Halda”.

 

Avanenud lehel leidke ülesse SSL sertifikaat:

Veebimajutus uuenenud välimus 2020. aastal SSL sertifikaadi paigaldus

 

Teile avaneb järgmine leht:

SSL Sertifikaadi tellimine WordPress kodulehele

Esmalt valige rippmenüüst õige domeen, kui see automaatselt seal ei ole. Sertifikaadi tüüp valige “Let’s Encrypt” ja periood on 3 kuud (tasuta). Vajutage “Telli”. Tegelikult hakkab see sertifikaat automaatselt end uuendama ja on tasuta ka järgmisteks perioodideks.

 

3. Logi sisse kodulehele

Kodulehe ehitamise jaoks tuleb esmalt logida sisse oma kodulehele. Seda saab teha kahel moel.

 • Kui Veebimajutus.ee-s on teil üleval rippmenüüs õige domeen valitud siis leidke menüüst ülesse “Koduleht”. Sealt jõuate lehele WordPress Kodulehed. Leidke üles sealt õige domeeni alt Admin ( Logi Sisse ) ja vajutage “Logi Sisse” tekstile.
 • Teine meetod kodulehele sisselogimiseks on minnes www.teiedomeen.ee/wp-admin/(teiedomeen.ee asemel pange enda domeeninimi ja domeenilaiend).

Teile avaneb kodulehe WordPress töölaud.

Kodulehe tegemine WordPressiga, WordPress töölaud

Seejärel hakkabki pihta kodulehe ehitamise protsess!

 

 

4. Tööd enne kodulehe disaini

Kõigepealt tuleks teha mõned olulised sammud enne kui kodulehe tegemine täishoos pihta hakkab. Valige esmalt töölaua kõrvalt vasakust menüüst Sätted -> Lugemine.

Tehke järgnevad muudatused:

Kui soovite, et teie esileht ei kuvaks ainult viimaseid blogipostitusi, vaid oleks nö traditsiooniline esileht valige “Sinu koduleht näitab” valikust “staatilist lehte” ja valige rippmenüüst pakutav leht näiteks “Sample page”.

Kui soovite luua blogi, kus esilehel on kohe blogipostitused, ärge tehke eelkirjeldatud muudatusi ja jätke “Sinu koduleht näitab” valikuks “Sinu viimased postitused”.

Seejärel liikuge allapoole ja leidke üles “Otsimootorite ligipääs” ja keelake saidi indekseerimine. Kui olete saanud kodulehe valmis minge kindlasti tagasi ja eemaldage keeld.

 

 

5. Kodulehe disain – teema valik ja kohandamine

Teema vahetamiseks või lisamiseks liikuge vasakult menüüst Välimus -> Teema.

Kodulehe tegemine WordPress põhjal, teema valimine

Avanevast lehest näete, milline teema hetkel kasutusel on. Praegusel juhul on automaatselt WordPress’i uusim teema “Twenty Twenty”, millega me jätkame. Lisaks on võimalik osta tasulisi teemasid, mida WordPressi jaoks on tohutult palju.

Rohkemate tasuta teemade nägemiseks vajutage ülevalt vasakult sinist nuppu “Lisa uus”. See viib teid lehele, kus näete teisi teemasid ja saate neid paigaldada.

Tasulisi teemasid saab kasutada järgmiselt: Esmalt ostke tasuline teema (üks tuntuim tasuliste teemade pakkuja on https://themeforest.net/) . Kui see on tehtud, vajutage Teemad lehel ülevalt sinist nuppu “Lisa uus”. See viib teid uuele lehele, kus vajutage uuesti sinist nuppu “Lae teema üles”. Seejärel avaneb väike aken, kuhu saate tõsta oma teema .zip faili formaadis. Paigaldage teema.

 

Teema muutmiseks vastavalt soovile vajutage “Kohanda”. Kohandajasse saab ka töölaua menüüst Välimus -> Kohanda.

 

Kohandaja

Kodulehe tegemine WordPressiga, teema kohandamine, kohandaja

Kohandajas näete vasakul küljel menüüd valikutega ja paremal veebilehte sellisena nagu ta on avalikkusele nähtav. See on eriti hea juhul, kui teete muutusi, et näha, kus täpselt elemendid muutuvad ja millised välja näevad. Pange tähele, et kui vasakul olev menüü on avatud, on leht natuke kokku surutud. Selleks, et näha lehte täissuuruses vajutage alt vasakult nurgast “Peida juhtnupud”.

 

Kohandaja valikud võivad erineda vastavalt teemale, mida kasutate kodulehe tegemiseks. Kuigi üldised seaded on üsna samad, võivad just disainiga seotud valikud erineda.

 

Veebisaidi info 

Saate vahetada Veebimajutus.ee-s lisatud Veebilehe pealkirja ja lisada õige lühikirjelduse. Lisaks saate lisada logo ja saidi ikooni ehk faviconi, mis ilmub brauseris. Faviconi suurus peab olema 512×512 pikslit.

NIPP: väga hea tasuta viis näiteks faviconi või logo loomiseks on Figma, mis on väga sarnane Photoshopile. See on tasuta keskkond vektorfailide loomiseks ja muutmiseks.

 

Värvid

Saate vahetada elementide taustavärve ja peatsi (header) ja jalutsi (footer) taustavärvi. Valides Primary color alt Custom saate vahetada aksendivärvi. Aksendivärv hakkab edasipidi toimima linkide ja nuppude värvina.

 

Theme options

Saate valida, kas otsing on peatsis või mitte ja postituse sisu pikkust arhiivi lehel. Näiteks valida postituse pikkuseks “Summary” on postituste arhiivi lehel näha vaid kokkuvõtet, mitte terves pikkuses postitust.

 

Cover template

Saate muuta taustapildi kas seisvaks või liikuvaks (parallax effect). Overlay background color  on ülekatte värv. Overlay text color on ülekatte tekstivärv. Overlay opacity näitab kui läbipaistvad on ülekatte ja ülekatte tekstivärvid.

 

Taustapilt

Saate valida taustapildi, mis vahetab välja Värvid all valitud taustavärvi ja on veebilehe taustaks. Kui see valida, tekib palju erinevaid uusi võimalusi, nagu pildi positsioon, suurus jms. Kindlasti kasutage võimalust ja liikuge paremal pool ringi, vaadates kuidas pilt toimib ja muutub erinevate valikute puhul.

 

Menüüd

Valikus on erinevad menüüd (Primary, Primary 2 ja Social links menu). Primary on horisontaalne menüü, milles on menüü lingid avatud. Primary 2 on menüü, mis avaneb sellele vajutades (paremal üleval nurgas Menu nupust). Social links menu on sotsiaalmeedia linkidest koosnev menüü. Vajutades nendele erinevatele menüüdele on võimalik muuta nende sees menüü linke ja menüü asukohta.

 

Moodulid

Võimaldab muuta footeris ehk jalutsis olevaid elemente (kerige paremal pool oleval lehel kõige alla, nii on parem aru saada, mida teha tuleb). Vajutage lahti esmalt Footer #1 ja muutke oma valikul pealkirja ja teksti, mida soovite kuvada. Nupu “lisa moodulid” alt saate lisada mooduleid kui soovite näiteks kuvada ka pilti jalutsis. Footer #2 toimib samamoodi.

 

Kodulehe sätted 

Võimaldab valida mõningaid samasid valikuid nagu Sätted -> Lugemine.

 

Täiendav CSS

Saate kirjutada täiendavat CSS koodi, et muuta elementide stiili.

 

Kui soovitud valikud on tehtud vajutage “Avalda” ja liikuge tagasi töölauale. Kohandaja valikuid saab iga hetk uuesti muuta.

 

 

6. Materjali sisestamine kodulehele

Kui kodulehe peamised disaini “raamid” on loodud, saab edasi liikuda materjali sisestamise juurde.

 

Materjali sisestamine lehtedele

Töölaualt valige “Lehed”. Lehtede hulgast leidke leht, mille taha on hallis kirjas kirjutatud – Front page. Vajutage sellele. Kui valisite, et teie koduleht näitab viimaseid postitusi, siis – Front page märgistusega esileht puudub.

Kodulehe tegemine WordPress põhjal, Gutenberg, lehe muutmine

Avanenud aknas näete oma esilehte. Kui vajutate ükskõik millisele elemendile seal lehel, saate seda muuta. Saate valida pilte, muuta teksti ja viiteid. Saate kustutada blokke ja ülevalt vasakult nurgast pluss märgile vajutades lisada blokke.

 

Kuigi on kodulehe tegemine Gutenbergiga tehtud disaini poolest oluliselt lihtsamaks, tuleb mainida, et läheb natuke aega harjutamiseks. Valikuid, mida teha on väga palju ja algul võib tunduda kõik väga kirju – pole hullu, läheb palju lihtsamaks ja loogilisemaks, mida rohkem seal erinevaid asju testida ja proovida. Ja kui midagi läheb valesti, saab alati uuesti lisada ja muuta.

 

Alustuseks on lihtne viis valida juba olemasolev element ja seda muuta. Kui mõni blokk on üleliigne, kustutage see. Paremal pool on lisamenüü lisavalikutega lehe või elementide kohta.

Kodulehe ehitamine, WordPress Gutenberg

Pildilt on näha, et valikuid lehe ehitamiseks ja elementide lisamiseks on väga palju. Lisaks lokaalsele lisavalikute menüüle, mis avaneb otse kui elemendile vajutada on ka paremal pool lisamenüü.

 

Kodulehe tegemine WordPress Gutenbergiga | Soovitused:

 • Kliki elementidel ringi! Nii saad kõige kiiremini aru, kuidas see süsteem toimib.
 • Ära unusta salvestada
 • Vaata valikuid ka paremal olevas lisamenüüs. Näiteks Twenty Twenty teema puhul on vaja vahetada ka tunnuspilt.
 • Hea on võtta kõrvale aknasse muudetav leht ka tavavaates. Näiteks esilehe muutmisel minge www.teiekoduleht.ee
 • Vaadake internetist videosid, kui jääte hätta!

 

Toome välja ühe hea video, milles kasutatakse WordPress Gutenbergi maandumislehe ehitamiseks. Videos on hästi näha, kuidas Gutenberg’i süsteemiga ümber käia. Kindlasti tasub vaatamist, kui jääte hätta või vajate ideed milline võiks esileht välja näha!

Kui soovitud valikud on tehtud, vajutage “Uuenda”.

 

Postituste loomine kodulehel

Liigume edasi postituste juurde. Leidke töölaua vasakult menüüst üles “Postitused” ja vajutage sellele.  Kustutage esmalt olemasolev näidispostitus sellel hõljudes ja valides “Prügikasti”.  Seejärel lisage uus postitus vajutades ülevalt vasakult “Lisa uus”. Postituse loomine on väga sarnane lehe ehitamisega. Lisage pealkiri, tekst ja erinevaid blokke, mida soovite. See on Gutenberg’i kasutamisel suur boonus, et võimaldab luua väga dünaamilise sisuga postitusi erinevalt tüüpilisele “tekst ja pildid” postitusele.

 

Paremalt menüüst valige kindlasti Rubriigid ja lisage uus sobiv rubriik ning eemaldage linnuke “uncategorized” eest. Lisage tunnuspilt ja hea on kirjutada ka väljavõte postituse kohta. Soovi korral lisage ka silte.

 

Kui soovite kommenteerimist keelata valige paremalt lisamenüüst Arutelu ja eemaldage linnuke “Luba kommentaare” eest.

 

Postituste alt saab eraldi lubada või keelata kommentaare, kuid kommenteerimisele kehtivad ka lisareeglid. Selleks, et neid muuta liikuge Sätted -> Arutelu.

Kodulehe tegemine, kommentaaride lubamine ja aruteluseaded

Sealt saate sätestada lisareegleid, näiteks kas kommenteerija saab olla anonüümne või peab sisestama oma nime ja e-postiaadressi.

 

7. Kodulehe avaldamine

Kui kodulehel on vajalik materjal olemas ja olete valmis seda avaldama, minge esmalt Veebimajutus.ee-sse. Vaadake SSL sertifikaatide alt, kas SSL sertifikaadi staatus on aktiivne ehk paigaldatud. Kui on, siis saame liikuda edasi.

Liikuge Sätted -> Üldine.

Kodulehe tegemine, kodulehe avaldamine

 

Avanevas aknas lisage WordPress aadress ja Veebilehe aadress reale http taha “s”. Tulemus peaks olema https://teiedomeen.ee/. Ja salvestage muudatused. Selleks, et kontrollida, kas ühendus on turvaline minge oma kodulehele.

 

Kui kasutate Chrome brauserit, vajutage aadressiribal tabaluku märgile. Kui kõik on õige on tulemus selline:

Kodulehe tegemine, SSL sertifikaat Google Chrome brauseris

 

Kui kasutate Safari brauserit, vajutage aadressiribal tabaluku märgile. Kui kõik on õige on tulemus selline:

Kodulehe tegemine, SSL sertifikaat Safari brauseris

 

Kui kasutate Firefox brauserit, vajutage aadressiribal tabaluku märgile. Kui kõik on õige on tulemus selline:

Kodulehe tegemine, SSL sertifikaat Firefox brauseris

 

Teiseks liikuge kindlasti tagasi Sätted -> Lugemine ja leidke üles “Otsimootorite ligipääs” ning lubage jälle otsimootoritel teie kodulehte indekseerida. See tähendab, et nüüd on võimalik otsimootoritel teie kodulehte lugeda ja hakata seda kuvama vastavalt märksõnadele otsingumootorite tulemustes.

 

8. Google Analytics ja küpsiste kasutamine kodulehel

Kodulehe teiste sätete all räägime pluginatest, küpsiste kasutamisest ja Google Analytics’i lisamisest, mis on täielikult vabatahtlik. Kui aga lisada Google Analytics, tuleb teha ka teised väljatoodud sammud, et teie koduleht järgiks reegleid. Google Analytics on analüütika tööriist, mis võimaldab jälgida kodulehe külastatavuse kohta informatsiooni. Loe rohkem Google Analytics’i kohta meie postitusest siit!

 

Privaatsuspoliitika leht

Esmalt minge “Lehed” ja leidke üles Privacy Policy leht. Lisage sinna privaatsuspoliitikat, eelkõige küpsiste kasutamist hõlmav tekst. Internetis on mitmeid näidiseid ja juhtnööre, mis see sisaldama peab.

 

Google Analytics’i ühildamine kodulehega

Enne Google Analytics’i lisamist liikuge Pluginad -> Lisa uus. Otsige pluginat “Head, Footer and Post injections”. Sama eesmärgi täitmiseks on ka teisi sarnaseid pluginaid, kuid jätkame hetkel sellega.

Vajutage “Paigalda kohe”. Oodake kuni see on paigaldatud ja vajutage uuesti samale nupule “Lülita sisse”.

 

Google Analytics konto loomine

Kui privaatsuspoliitika on tehtud ja vajalik plugin lisatud tuleb luua Google Analytics’i konto. Selleks järgige seda linki. Avanevas aknas jätkake või sisestage informatsioon oma Gmaili konto kohta ja registreerige Google Analytics’i konto.

 

Avanevas aknas lisage küsitud informatsioon:

 • Account name – sobiv ettevõtte nimi (ei ole URL)
 • Website name – registreeritud domeen ilma www ja domeenilaiendita ehk teiedomeen või sama, mis Account Name (ei ole URL)
 • Website URL – https://teiedomeen.ee/
 • Industry Category – valige enda ettevõttega sobiv tegevusvaldkond
 • Reporting Time Zone – valige endale sobiv ajatsoon

 

Kui informatsioon on sisestatud vajutage nupule, mis viib teid edasi (Get Tracking ID) ja nõustu järgnevate tingimustega. Seejärel näete allpildil olevat akent, kus saate koodi, mis tuleb lisada kodulehele.

Kopeerige see kood ja liikuge teises aknas oma kodulehe töölauale. Leidke sealt ülesse Sätted -> Header and Footer ja vajutage sellele.

Kleepige Google Analytics’ist saadud kood punaselt märgitud kohta. Ja salvestage muudatused vajutades all paremas nurgas olevale “save” nupule.

 

Kui kõik läks plaanipäraselt, külastage oma kodulehte soovitatavalt teise seadme pealt ja vaadake Google Analytics töölaualt, kas sinna tekib informatsiooni külastatavuse kohta. Google Analytics töölauale saab vajutades vasakult menüüst ülevalt maja ikooni.

 

Teade küpsiste kasutamise kohta

Kuna kasutate nüüd oma veebilehel küpsiseid, tuleks lisada sellest ka teavitus külastajatele. Lisage uus plugin “GDPR Cookie Consent” ja lülitage see sisse. Leidke paremalt menüüst GDPR Cookie Consent ja vajutage sellele.

 

Liikuge ülevalt menüüribalt “Customise Cookie Bar” peale. Vahetage teavitustekst, ja link nagu pildil toodud. Samast aknast saate valida ka värve.

 

Seejärel liigume edasi “Customise Buttons” juurde. Valime esmalt “Read More Link” nupu. Vahetage ära selle lingi tekst ja suunav link peab olema teie privaatsuspoliitika lehe link. Soovi korral saate vahetada selle lingi ka nupuks, valides “Show as” alt “button” mitte “link”.

Kui see on tehtud liikuge “Accept Button” peale ja vahetage ära selle tekst eestikeelseks.

 

Palju õnne! Teil on töötav, indekseeritav ja privaatsuspoliitika nõuetele vastav koduleht!

 

Kodulehe tegemine veebiarendaja poolt

Eelneva pika teksti jooksul saime teada, kuidas teha kodulehte täitsa tasuta (ignoreerides domeeni ja veebimajutuse maksumust), siis miks ikkagi valitakse veebiarendaja kodulehte tegema?

 

Miks valida veebiarendaja kodulehte tegema?

Veebiarendajat valitakse kodulehte tegema üsna tavalistel põhjustel, milleks on tavaliselt:

 • Soovitakse erilahendust
 • Soovitavad funktsioonid vajavad rohkemaid teadmisi, kui on endal
 • Ei ole soovi ega aega õppida kodulehte ehitama
 • Oluliselt rohkem võimalusi

 

Koduleht erilahendusena

Meie õppisime, kuidas lisada valmisteema ja selle põhjal muuta materjali. Paljudel juhtudel ei ole see piisav, vaid soovitakse erilahendust, mille puhul tulevad appi veebiarendajad. Sellisel juhul ei kasutata kodulehe arendamiseks piiratud valmisteemat, vaid ehitatakse veebileht ise ilma disainiliselt piiravata teemata. Tänu sellele ei ole ka piiravaid kodulehe üleseid “disainireegleid”, nagu näiteks taustavärvid ja muud sarnased detailid, vaid iga leht on täielikult muudetav vastavalt kliendi soovidele.

 

Keerukad funktsioonid

See on üks peamisi põhjusi, miks võetakse veebiarendaja. Isegi, kui valmisteema on kliendi jaoks piisav, võib kodulehelt olla puudu üks väga oluline funktsioon, millele endale hammas peale ei hakka. Sama reegel kehtib ka edasi arendamise puhul. Esialgse kodulehe versiooni saite ise loodud, mis kattis vajadused mõneks ajaks, kuid nüüd soovite lisada näiteks komplekset tellimisvormi kodulehele. Sellisel juhul võetakse ühendust veebiarendaja, kes loob vajaliku funktsiooni.

 

Ei soovi ise teha kodulehte

Kodulehe ise tegemine on aeganõudev protsess, mille lõpuks ei pruugi te ikkagi saavutada just sellist lehte nagu soovisite. Seetõttu valivad paljud inimesed just selle lähenemise, et võtavad selleks tööks professionaalid. Sama käib ka keerukate funktsioonide kohta. Milleks kulutada palju aega selleks, et ise õppida tegema kodulehti, kui selle aja saaksite panustada hoopis enda ettevõtmistesse?

 

Võimalusi on rohkem

Nii lihtne see ongi. Lastes teha kodulehe veebiarendajatel, on teil oluliselt rohkem võimalusi selle jaoks nii disaini kui funktsionaalsuse poolest. Te ei ole piiratud enda teadmistest ega ajast, vaid saate edastada oma soovid ja ideed veebiarendajale, kes need ellu viib.

 

Kuidas teevad veebiarendajad kodulehti?

Veebiarendajate töö hõlmab enamus punkte, mis ka meie läbi käisime, kuid peamised erinevused hakkavad pihta kohe peale WordPressi paigaldust kodulehele. See on punkt, mil veebiarendajad võtavad kasutusele oma tööriistad ja meetmed.

 

Kui projekt ei ole erilahendus, on see palju sarnasem sellele, mis me läbi käisime. Sellisel juhul valitakse kliendi poolt soovitud teema ja hakatakse seda kohandama, materjali ja vajadusel funktsioone lisama.

 

Kui projekt valmib erilahendusena, siis üldjuhul sellist otsest teemat ei valita ja kasutusele võetakse teised meetmed ja tööriistad, milleks on näiteks erinevad Page Builder’id või oma loodud lehepõhjad / raamistikud. Seejärel hakkab arendusprotsess pihta. Erilahenduse puhul on veebiarendajal vabamad käed ja rohkem võimalusi, kui valmislahenduse tegijal.

 

 

Kui soovite abi kodulehe tegemisel, võtke kindlasti meiega ühendust ja tutvuge kodulehe tegemise teenusega SIIN!

Kui Sulle meeldis artikkel, siis jaga seda...
Soovid uusi artikleid e-mailile? Liitu uudiskirjaga

!
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Loe veel...

Maailma esimene veebileht

World Wide Web’i (WWW) loodi 1989. aastal Tim Bernes-Lee poolt. Tegemist on...

Loe edasi

Kollane värv disainis | Infograafik

Kollane värv on viimane põhivärv, mida disaini puhul me veel käsitlenud ei...

Loe edasi

Sinine värv disainis | Infograafik

Sinine värv on paljude ettevõtete poolt laialdaselt kasutusel. Ühed tuntuimad brändid maailmas...

Loe edasi